Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Atlantic Breeze

Härlig sensommardag på travet!

VAGGERYDSTRAVET - 2017-08-16

Idag stämde uttrycket "Ge aldrig upp hoppet" -  Atlantic Breeze, gjorde sitt livs första start som 10-åring och vann! 

Foto: MVA Foto
Symphonic Lincoln
Foto: MVA Foto
Chick L.A.
Foto: MVA Foto
Pompano Euphoria
Foto: MVA Foto
Louis JAdot
Foto: MVA Foto
Prosperous
Foto: MVA Foto
Rodick Broline
Foto: MVA Foto
Starzinner
Foto: MVA Foto
Uniko Power

Vi gratulerar Håkan Noldal, dagens mest förvånade och glada tränare som fick se Carl-Johan Jeppson spetsa och sedan leda hela vägen in i mål med Atlantic Breeze i lopp 6. Inte dåligt av en 10åring som gör sitt livs första start!

Tisdagens lunchlopp på Vaggeryd kördes i strålande väder som bevittnades av 550 personer och de fick se bra lopp där täten i championstriden fortsätter hålla jämna steg då de vann 2 lopp var denna dag.

Kim Eriksson inledde dagen med Sofia Aronssons Pompano Euphoria som rundade fram till spets och där avslutade i en rykande finish. Roger Petersson vann andra loppet med egentränade Chick L.A till oddset 22 ggr. Hästen kom lös efter segerintervjun och sprang hem till stallbacken men allt verkade igår ha gått bra som tur är.

Peter Untersteiner som alltid varit med i championstriden får komma med hela sin armada av kanonhästar nästa tävlingsdag om han ska hinna ifatt detta år men han ger inte upp och satte dit sin Starzinner efter spets runt om på fina 1.11,5.

Henke Johansson vann sedan V4-avslutningen med sin egna Symphonic Lincoln som han äger tillsammans med Per Rodert och därmed satte utdelningen till dryga 17.000 kr. Christoffer Eriksson som närmast jagar Kim i titeln satte sina 2 segrar med Marcus Lindgren tränade hästar i form av Rodick Broline och Prosperus.

Kim vann sitta andra med Robert Berghs Louis Jadot som är riktig stark och Wilhelm Paal vann dagens sista lopp med Uniko Power. 

Nästa tävlingsdag är lördagen 26 augusti och då kör vi Breddloppsdag vilket innebär att de stridande kuskarna inte kan köra vilket ger Kevin Oscarsson chansen att hänga på som sist vi körde sådan dag.

Sedan har vi säsongsavslutning söndag 10 september med fina lopp bl.a Smålandsmästaren. Välkomna till dessa båda dagar.

 

Resultat på Svensk Travsport»

Championligan»

 

Dela artikeln:
2017-10-17

Jessica blev klubbmästare!

B-TRÄNARE Jessica Flodin blev klubbmästare, Nils Sylvén blev tvåa och Ronny Pettersson trea - Grattis!

2017-10-12 10:30:06

Kom till Travskolan på höstlovet!

TRAVSKOLAN Vi har både dagläger och ett övernattningsläger - alla är välkomna!

2017-10-12

Klubbmästerskap på söndag

B-TRÄNARE Första start 11:30 - Välkommen!

2017-10-01

Klubbtävlingen för ponny 30 september

PONNYTRAV Två lopp men fyra segrare, på bilden deltagarna i A-ponnyloppet

2017-09-19

Inbjudan till klubbmästerskap

B-TRÄNARE Söndagen 15 oktober, första start 11:30 - Med amerikansk anmälan efter insprungna pengar - Välkommen med din anmälan senast 9 oktober!

Hemmahästar
till start
Mantorp 19:e oktober 2017
Lopp 2 Kimbee Crown (10)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 5 Jardin (1)
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 5 Turbolenna (10)
Fausto Luperini (Ann Bolin Andersson)
Lopp 6 Leave a Message (US) (5)
Jennifer Persson (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Dream in Matchtown (9)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Lopp 6 Quantum Donado (12)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Worth a Lot (6)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 8 Mill Zippel (4)
Stefan Söderkvist (Kent Knutsson)
Lopp 8 Crispi's Memory (7)
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 9 Pearl di Poggio (IT) (2)
Lennart Svensson (Robert Josefsson)
Lopp 10 Quantum Gliding (12)
Jennifer Persson (Jan Hellstedt)
Kalmar 20:e oktober 2017
Lopp 3 Speedy Patricia (4)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 4 Francks Gidjon (3)
Hanna Odder (Hans Franck)
Lopp 5 Minttu Akema (1)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 7 Moon's Oki Doki (3)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 7 And here I Am (DK) (7)
Oscar Ginman (Claes Svensson)
Lopp 7 Inara (DE) (11)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 9 Yoda Brick (10)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Örebro 21:e oktober 2017
Lopp 1 Dream Derby (10)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Bound for Glory (13)
Stefan Söderkvist (Kent Knutsson)
Lopp 7 Whisky Akema (11)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Halmstad 23:e oktober 2017
Lopp 4 Moving On (8)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 24:e oktober 2017
Lopp 1 Ågårds Julius (8)
Peter Untersteiner (Åsa Brose)
Resultat
Axevalla 17:e oktober 2017
Lopp 1 Overlord, 3:a
Emelie Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 10 Asterix Hornline, d
Emelie Knutsson (Peter Johansson)
Lopp 11 Quantum Amaretto, d
Moa Andersson (Moa Andersson)
Halmstad 16:e oktober 2017
Lopp 1 Symphonic Irja, 2:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 1 Marta Easy, 7:a
Peter Ingves (Bengt Petersson)
Solvalla 15:e oktober 2017
Lopp 1 Mint Sånna, 3:a
Kenneth Haugstad (Jan Hellstedt)
Lopp 3 Kiara Sånna, 6:a
Ulf Eriksson (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Quantum Nikita, 3:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 10 Ready K.K.Hall, 1:a
Ulf Eriksson (Jan Hellstedt)
Åby 14:e oktober 2017
Lopp 1 Natosi Goj, d
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 5 Whisky Akema, 7:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 7 Speedy Foxy Vicane, 5:a
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2017 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se