Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Tova Bengtsson, segare i Dubbelkampen 2020

Tova Bengtsson igen!

VAGGERYDSTRAVET - 2020-06-28 15:47

För tredje året i rad vinner Tova Bengtsson Dubbelkampen, Iina Aho blev tvåa och Henriette Larsen trea

Tova Bentsson, Iina Aho och Henriette Larsen, 1a 2a och 3a i Dubbelkampen
Pure Islet
Global Bergkamp
Zebrina Font
Nydalens Finity
Aslan DK
Bravo Santana
Ritz Guiness

Strax innan tävlingarna skulle börja kom det ett våldsamt åskregn och blixtar och dunder över Vaggeryds Travbana. Som tur var klarade sig elektroniken och banmästaren hann få banan i ordning till första start. 

Dagens speciella lopp var montéloppet och sulkyloppet som ingick i Dubbelkampen, för inbjudna montéryttare. I monéloppet vann Tova Bengtsson på Zebrina Font, när hon sen blev tvåa i sulkyloppet med Syria Då så var segern i Dubbelkampen säkrad för tredje året i rad. Ina Aho var oplacerad i montéloppet men vann sulkyloppet med hemmatränade (Peter Johansson) Bravo Santana och blev därmed tvåa i Dubbelkampen. henriette Larsen blev trea via en andraplats i montéloppet och en tredjeplats i sulky loppet. 

Resultat

Lopp 1 PURE ISLET, kusk Ingves Peter, tränare Falsig Bo

Lopp 2 GLOBAL BERGKAMP, kusk Eklundh André, tränare Persson Linda

Lopp 3 BRAVO SABOTAGE, kusk Samuelsson Ola, tränare Samuelsson Ola

Lopp 4 ZEBRINA FONT* (IT), ryttare Bengtsson Tova, tränare Castiglia Vincenzo

Lopp 5 NYDALENS FINITY, kusk Karlstedt Ralf, tränare Karlstedt Ralf

Lopp 6 ASLAN D.K. (DK), kusk Olsson Bengt, tränare Ramsér Patrik b

Lopp 7 BRAVO SANTANA, kusk Aho Iina Johansson, tränare Peter b

Lopp 8 RITZ GUINESS, kusk Niklasson Markus, tränare Johansson Emma E b

 

Nästa tävlingsdag är 7 juli, kl 12:20

Dela artikeln:
2020-08-02 14:06:11

Resultat söndagens trav

VAGGERYDSTRAVET Peter Arnqvist, körde en segrare och tränade en annan idag - Grattis!

2020-07-28 15:56:14

Tävlingar på söndag 2 augusti

VAGGERYDSTRAVET Första start kl 13:45 - Tyvärr utan publik

2020-07-27 10:25:20

Resultat från ponnytravet 25 juli

PONNYTRAV Härligt att få välkomna ponnytravarna och kuskarna igen! 

2020-07-22 18:15:32

Hemmaseger idag för Claes Svensson

VAGGERYDSTRAVET Wihsky Akema segrade idag, Claes tog ytterligare en kuskseger -Grattis!

2020-07-22 11:51:38

Ponnytävlingar 25 juli

PONNYTRAV Första start kl 12:00 - ingen publik är tillåten

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Tisdag 18:e Augusti
Första start: 12:20
Hemmahästar
till start
Mantorp 5:e augusti 2020
Lopp 8 BRAVO SANTANA (8)
Persson Stefan (Johansson Peter)
Åby 6:e augusti 2020
Lopp 4 WISS ZORNITA (1)
Andersson Mikael J (Svensson Lennart)
Lopp 4 TETON SWEET LINDY (3)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 6 WORTH A LOT (5)
Knutsson Anton (Luperini Fausto)
Lopp 9 MOONS LILLE OLLE (3)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 9 TETON NIKKIS MAN (8)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 10 OKOBALOZ (4)
Petersson Rune (Pettersson Ronny)
Lopp 10 WISS VERY NICE (10)
Törnberg Ann-Charlotte (Törnberg Ann-Charlotte)
Kalmar 7:e augusti 2020
Lopp 4 DRAFT ONE (1)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 5 MOON'S OKI DOKI (1)
Knutsson Emelie (Knutsson Kent)
Lopp 9 A MATTER OF TIME (4)
Blomander Björn (Blomander Björn)
Resultat
Vaggeryd 2:e augusti 2020
Lopp 2 SIMSON SAAR, d
Rosleff Victor (Berglund Anders)
Lopp 3 OLYMPIC BLUE CHIP (US), 4:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 4 OLGA UTCA, 4:a
Persson Stefan (Brodin Sara)
Lopp 4 UFO JET (IT), 7:a
Källgren David (Källgren David)
Lopp 5 MINT SÅNNA, oplac.
Ivehag Josefine (Hellstedt Jan)
Lopp 6 SYMPHONIC IDA, d
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 7 PIM PIM JOLI, oplac.
Eklundh André (Blomqvist Jonathan)
Lopp 7 EASY COPI, oplac.
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 8 MADURAI, oplac.
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 13 HOBBIT COMPOSITE, oplac.
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 13 VERDETTO R.L. (IT), oplac.
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Halmstad 1:a augusti 2020
Lopp 6 COCOA CAKE (FI), oplac.
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 6 MAKE IT SPLIT, 5:a
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 8 BAJA ROSA AKEMA, oplac.
Bardun Jonathan (Hjelmrin Johnny)
Jägersro 1:a augusti 2020
Lopp 3 HERAKLES, 5:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 5 CHIP DREAM, 4:a
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 9 QUANTUM TIC TAC, 6:a
Törnberg Ann-Charlotte (Törnberg Ann-Charlotte)
Åby 30:e juli 2020
Lopp 6 GOLDEN GUARD, 5:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 8 TETON SWEET LINDY, oplac.
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 9 THAT'S IT, 3:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 10 TETON NIKKIS MAN, 5:a
Jepson Carl Johan (Hellstedt Jan)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se