Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
2018-04-23

Grand Slam 75 på söndag 29 april

VAGGERYDSTRAVET Grand Slam 75 - en ensam vinnare med sju rätt är garanterad 15 miljoner! - Välkommen, och ta med familjen, det finns hoppborg och gratis glass till barnen idag!

2018-04-22

Svårfunnen V5a till ensam vinnare

VAGGERYDSTRAVET Två dubbelsegrare på breddloppsdagen - Magnus Dahlén och Fredrik Berg och hela 153 215kr till ensam vinnare på V5!

2018-04-16

Årspremiär på Vaggerydstravet!

VAGGERYDSTRAVET Lördag 21 april öppnar vi säsongen med en breddloppsdag, V5, V4 och V3 är streckspelen - Första start kl 11:10 - Välkommen till säsongen 2018!

2018-04-06 16:26:15

Fredagen 13 april är rundbanan stängd!

VAGGERYDSTRAVET Banan är helt stäng hela dagen för justering, nytt grus och nya banmarkeringar - rakbanan är öppen!

2018-03-21

Körläger med Camilla Hecht

TRAVSKOLAN Inbjudan till Körläger 13-15 april - anmälan senast 5 april - Välkommen!

2018-03-08 13:02:05

Utbildningslopp på söndagar

VAGGERYDSTRAVET Banan är stängd för övrig träning under loppet men alla är välkommna att vara med och volta, start och köra med i gruppen - Obs! Anmälan krävs

2018-03-07

Kallelse till årsmöte

VAGGERYDSTRAVET Jönköping-Vaggeryds Travsällskap kallar till årsmöte onsdagen 11 april kl 18:30 i stallcaféterian - Välkommen!

2018-03-06

Årsmöte B-tränarföreningen

B-TRÄNARE Söndagen 25 mars 2018 kl 13:00 i stallcaféterian - vi bjuder på förtäring - Välkommen!

2018-02-24

Vaggeryds Travbana 2018

VAGGERYDSTRAVET Vintern känns lång, men snart är det vår och tävlingssäsongen börjar - Välkommen på trav 2018!

2018-02-08

Hästkväll - Fokus: Hållbar häst

TRAVSKOLAN ALLA HÄSTINTRESSERADE ÄR VÄLKOMNA - Onsdag kl 18:00 Stallrestaurangen Vaggeryds Travbana

2018-02-04

Speedy Foxy Vicane blev årets häst även 2017!

VAGGERYDSTRAVET Grattis David Källgren och Speedy Foxy Vicane som tog hem flest priser på Travgalan- Årets häst, Årets amatörhäst och Årets amatörtränare!

2018-02-02 10:40:23

Rundbanan stängd pga vädret

VAGGERYDSTRAVET Idag fredag och på lördag är rundbanan stängd, men rakbanan är öppen - Vi avvakter söndagens väder innan vi vet om det går att köra på rundbanan då.

2018-01-31 14:51:19

SPORTLOV DAGLÄGER

TRAVSKOLAN Vi sköter stallet, hästarna och pysslar, kör/rider - Inga förkunskaper krävs - tisdag, onsdag och torsdag - Välkommen!

2018-01-30

Vill du tävla i trav eller monté?

TRAVSKOLAN Nu är det dags att anmäla sig till vårens licenskurs i kör och monté - start söndag 18 februari!

2018-01-22

Nomineringar för travåret 2017

VAGGERYDSTRAVET Alla nomineringar till travgalan! Dessutom - välkommen med förslag till Årets Eldsjäl!

2018-01-12

Travgala för travåret 2017

VAGGERYDSTRAVET Lördagen 3 februari på restaurang Tre Liljor i Värnamo - gemensam buss avgår från Jönköping!

2018-01-03

Välkommen till vårterminen 2018 på travskolan!

TRAVSKOLAN Välkommen att anmäla dig till några av vårens kurser på travskolan! Vi kör igång vecka 3 - Välkommen!

2018-01-02

Välkommen på föreläsning!

VAGGERYDSTRAVET Den 29 januari anordnar Vaggeryds Hästklinik en föreläsning med Anders Eriksson om "Hästens förutsättningar för arbete" Anmäl senast 22 januari - Välkommen!

2017-12-15

God Jul och Gott Nytt År!

VAGGERYDSTRAVET Öppettider på stallcafé, kansli och bana i julhelgerna

2017-12-10 11:30:55

Höstmöte 17 med prisutdelning

PONNYTRAV På lördagen höll Ponnyklubben höstmöte med traditionsenlig gröt med skinksmörgås och prisutdelning

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: GS75
Datum: Söndag 29:e April
Första start: 14:10
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Axevalla 24:e april 2018
Lopp 2 Charley Boorman (7)
Åsa Brose (Åsa Brose)
Lopp 6 Niveau (12)
Anton Knutsson (Rolf Gustafsson)
Lopp 9 Turbolenna (3)
Fausto Luperini (Ann Bolin Andersson)
Kalmar 27:e april 2018
Lopp 3 Divino (5)
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 4 Dream in Matchtown (3)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Lopp 5 Marta Easy (9)
Roger Pettersson (Bengt Petersson)
Lopp 6 Draft One (2)
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 8 Moon's Oki Doki (1)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 9 Prestige V.G. (3)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Åby 28:e april 2018
Lopp 4 Acolyte Hanover* (US) (4)
Elinor Pettersson (Lennart Svensson)
Vaggeryd 29:e april 2018
Lopp 1 Shyvana (1)
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 1 Carlossatisfaction (6)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Stora Hökhult (1)
Kevin Oscarsson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 2 Speedy Desideria (7)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 3 Symphonic Irja (7)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 4 Ceylon Dream (7)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 5 Conway Streamline (1)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 6 Worth a Lot (1)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 6 Lady Isabell (7)
Stefan Söderkvist (Sara Brodin)
Lopp 7 Crispi's Memory (1)
Preben Sövik (Lars-Göran Johansson)
Lopp 7 Kiara Sånna (4)
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Wiss Zornita (8)
Joakim Granlund (Lennart Svensson)
Lopp 8 National Day (2)
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 9 Okobaloz (1)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 9 Quantum Tanqueray (5)
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Lopp 10 Baja Rosa Akema (3)
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 10 Rydens Limoncello (4)
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Lopp 11 Picasso Tilly (2)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 11 Joy for Us (7)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Mantorp 30:e april 2018
Lopp 2 Speedy Patricia (1)
Emelie Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 2 Jägermeister Akema (8)
Jenny Brunzell (Claes Svensson)
Lopp 3 Only Teardrops (6)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 4 Felix V.M. (9)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 5 Al's Sugarstar (3)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 5 Conrads Gerd (11)
Henrik Johansson (Sandra Seiholm)
Lopp 8 Elle Joli (6)
Henrik Johansson (Jonathan Blomqvist)
Resultat
Örebro 22:e april 2018
Lopp 5 Whisky Akema, 1:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Vaggeryd 21:e april 2018
Lopp 1 Symphonic Lincoln, 2:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 2 Okobaloz, 4:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 2 Cote d'Azur, oplac.
Henriette Larsen (Fredrik Larsson)
Lopp 2 Crispi's Memory, 3:a
David Källgren (Lars-Göran Johansson)
Lopp 2 Quantum Tic Tac
Jessica Flodin (Lennart Svensson)
Lopp 2 Yoda Brick, 7:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 4 Ekebo Lover, 5:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 5 Conrads Gerd, oplac.
Niclas Benzon (Sandra Seiholm)
Lopp 5 Prestige V.G., 4:a
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 6 Lindsey Sånna, 3:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Ellami Pride, d
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 7 Olga Utca, 7:a
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 7 Stora Hökhult, 6:a
Henrik Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 7 Minttu Akema, 5:a
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 8 Golden Kick Back, 3:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 8 Quantum Amaretto, oplac.
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 8 Sure Broline, 7:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Ava Å., 2:a
Joel Uhrberg (Jannike Almsgård)
Lopp 9 Mint Sånna, 4:a
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Worth a Lot, 5:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Limus Effi, oplac.
Björn Blomander (Björn Blomander)
Kalmar 20:e april 2018
Lopp 4 Love for Life, 5:a
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 5 Herakles, 1:a
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 6 Camp Nou, oplac.
Oscar Ginman (Kent Knutsson)
Lopp 6 Go de Luxe, 4:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Axevalla 19:e april 2018
Lopp 1 Speedy Desideria, 6:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 3 Only Teardrops, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 6 Ceylon Dream, 4:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 7 Woop'sididitagain, oplac.
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 8 Asterix Hornline, 4:a
Mikael J Andersson (Peter Johansson)
Lopp 9 Conway Streamline, 2:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 19:e april 2018
Lopp 2 Wiss Zornita, 4:a
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Solvalla 18:e april 2018
Lopp 5 Lindsey Sånna, 5:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Åby 18:e april 2018
Lopp 9 Kiara Sånna, 3:a
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Google, 6:a
Thomas Uhrberg (Bernt Liljegren)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se