Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Arne Back frågar...

VAGGERYDSTRAVET - 2018-06-29 14:45

Stefan Person och Peter Untersteiner om lördagens chanser på Vaggeryd

Stefan Persson selar ut en lovande 3-åring i V65-2. Nr 6 Bring Me Happy som är obesegrad så här långt; - Vi satt i ledarryggen senast och hon speedade riktigt fort när vi fick luckan.

Det är aldrig lätt att ta 20 meter på beställning men visst är det så att jag har en riktigt fin häst meddelar Stefan.

 

Peter Untersteiner är själv på Färjestad men skickar en häst till Vaggeryd. Klas Olsson får förtroendet att köra. I V65-6 startar 2 New Moon Pellini från ett perfekt andraspår bakom bilen; - Hästen håller hygglig form för dagen.

Jag tycker ändå att han saknar det där lilla extra och den här gången tror jag att han får det tufft säger Peter.

 

Dela artikeln:
2019-04-23 17:56:19

Söndagstrav med spel till GS75!

VAGGERYDSTRAVET På söndag 28 april kör vi trav igen - denna gång erbjuder ATG spel till GS75, chans till 15 miljoner för en ensam vinnare - Första start 13:45!

2019-04-20 07:50:05

Dags igen för Speedy Foxy Vicane!

VAGGERYDSTRAVET Söndag 21 april tävlar Speddy Foxy Vicane på Romme - Lycka till!

2019-04-14 11:47:07

Inför nästa vecka och påskhelgen

VAGGERYDSTRAVET Läs om vad som gäller om boxarna, öppettider och anmälan till provloppet

2019-04-13 19:37:18

Kylig start på årets tävlingar!

VAGGERYDSTRAVET Men två hemmasegrar värmde - Grattis till Asterix Hornline och Conway Streamline!

2019-04-08 17:20:23

Säsongsstart lördag 13 april

VAGGERYDSTRAVET Vi inleder säsongen med en breddloppsdag - första start kl 11:10 - Välkommen!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Söndag 28:e April
Första start: 13:45
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Kalmar 26:e april 2019
Lopp 1 PARFYM ALO (7)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 2 M.B.S.PRETTY GIRL (3)
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 3 PICASSO TILLY (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 MOONS BLÅLJUS (4)
Knutsson Emelie (Knutsson Kent)
Vaggeryd 28:e april 2019
Lopp 1 FLEUR DE MALTE (MT) (7)
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 1 FRANCKS DE SOTO (3)
Andersson Moa (Franck Hans)
Lopp 2 CARLOSSATISFACTION (3)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 4 LYSSUM (2)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 5 NEO SÅNNA (1)
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 5 OVERLORD (7)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 5 EKEBO CAF (8)
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 5 PELL INN (11)
Ingves Peter (Widegren Göran)
Lopp 6 RYDENS LIMONCELLO (3)
Larsen Henriette (Rydén Arne)
Lopp 6 JOY FOR US (4)
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 7 SYMPHONIC LINCOLN (3)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 8 CHIP DREAM (8)
Eriksson Kim (Svensson Lennart)
Lopp 10 OLGA UTCA (4)
Brodin Sara (Brodin Sara)
Halmstad 29:e april 2019
Lopp 1 DARIUS DANTE (3)
Johansson Håkan B (Sjöö Erland)
Lopp 4 WISS ZORNITA (7)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 6 CONWAY STREAMLINE (4)
Elias Marc (Svensson Claes)
Lopp 9 WHISKY AKEMA (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Mantorp 29:e april 2019
Lopp 2 OKOBALOZ (2)
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 2 HERAKLES (5)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 2 CRISPI'S MEMORY (10)
Karlstedt Ralf (Gustafsson Rolf)
Lopp 6 DREAM IN MATCHTOWN (1)
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 9 HULTS INGELA (1)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 10 GOLDEN GUARD (2)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Axevalla 30:e april 2019
Lopp 1 DABKAS RAINBOWDASH (1)
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 6 NIVEAU (12)
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Jägersro 30:e april 2019
Lopp 2 LEE SÅNNA (6)
Juul Steen (Hellstedt Jan)
Lopp 4 EAJA COMPOSITE (1)
Eriksson Christoffer (Hellstedt Jan)
Lopp 5 TALIJA BI (IT) (2)
Uhrberg Thomas (Svensson Lennart)
Lopp 6 SISTER STEPHANIE (1)
Uhrberg Thomas (Svensson Lennart)
Resultat
Åby 25:e april 2019
Lopp 10 QUITEBEAUTY, 2:a
Knutsson Anton (Seiholm Sandra)
Jägersro 24:e april 2019
Lopp 8 KIARA SÅNNA, 4:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 9 WORTH A LOT, 2:a
Söderkvist Stefan (Luperini Fausto)
Axevalla 23:e april 2019
Lopp 2 PUKETORP TINALINA, 1:a
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 2 QUANTUM TIC TAC, 8:a
Törnberg Ann-Charlotte (Svensson Lennart)
Lopp 5 AOWA L.G., 5:a
Smith Jakob (Brostorp Johanna)
Solvalla 23:e april 2019
Lopp 7 KIRBY SÅNNA, oplac.
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Lopp 8 LINDA SÅNNA, oplac.
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Halmstad 22:e april 2019
Lopp 6 ASTERIX HORNLINE, 2:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Romme 21:e april 2019
Lopp 7 SPEEDY FOXY VICANE, oplac.
Eriksson Kim (Källgren David)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se