Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Årspremiär på Vaggerydstravet!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-04-16

Lördag 21 april öppnar vi säsongen med en breddloppsdag, V5, V4 och V3 är streckspelen - Första start kl 11:10 - Välkommen till säsongen 2018!

Vintern har varit envis här i Småland, men årspremiären på Vaggeryds Travbana är ett säkert vårtecken!

I år har vi 12 tävlingsdagar plus två ponnydagar framför oss.

Vi inleder säsongen med en breddloppsdag, men redan nästa söndag kör vi en Grand Slam 75! Säsongens höjdpunkt är ju förstås V86 den 13 juni, men vi har flera trevliga tävlingsdagar framför oss med t.ex. kvällstävlingar 30 juni och Smålandsmästaren 23 september.

Idag är det ovissa och spelvänliga lopp och bra med anmälningar och vi hälsar alla proffs och amatörer välkomna till årets tävlingar.

Speciellt roligt är det att presentera Brolines B-tränarserie för licensinnehavare på Vaggerydstravet. Serien sträcker sig över hela året och den vinstrikaste B-tränaren vinner en levandefölavgift till valfri hingst uppstallad på Brolines stuteri 2019.

Välkommen och lycka till önskar styrelsen för Jönköping-Vaggeryds Travsällskap all publik och aktiva idag och till hela säsongen!

 

Första start kl 11:10

Vägbeskrivning till Vaggerydstravet

 

Programmet»



Dela artikeln:
2018-04-23

Grand Slam 75 på söndag 29 april

VAGGERYDSTRAVET Grand Slam 75 - en ensam vinnare med sju rätt är garanterad 15 miljoner! - Välkommen, och ta med familjen, det finns hoppborg och gratis glass till barnen idag!

2018-04-22

Svårfunnen V5a till ensam vinnare

VAGGERYDSTRAVET Två dubbelsegrare på breddloppsdagen - Magnus Dahlén och Fredrik Berg och hela 153 215kr till ensam vinnare på V5!

2018-04-06 16:26:15

Fredagen 13 april är rundbanan stängd!

VAGGERYDSTRAVET Banan är helt stäng hela dagen för justering, nytt grus och nya banmarkeringar - rakbanan är öppen!

2018-03-21

Körläger med Camilla Hecht

TRAVSKOLAN Inbjudan till Körläger 13-15 april - anmälan senast 5 april - Välkommen!

2018-03-08 13:02:05

Utbildningslopp på söndagar

VAGGERYDSTRAVET Banan är stängd för övrig träning under loppet men alla är välkommna att vara med och volta, start och köra med i gruppen - Obs! Anmälan krävs

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: GS75
Datum: Söndag 29:e April
Första start: 14:10
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Axevalla 24:e april 2018
Lopp 2 Charley Boorman (7)
Åsa Brose (Åsa Brose)
Lopp 6 Niveau (12)
Anton Knutsson (Rolf Gustafsson)
Lopp 9 Turbolenna (3)
Fausto Luperini (Ann Bolin Andersson)
Kalmar 27:e april 2018
Lopp 3 Divino (5)
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 4 Dream in Matchtown (3)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Lopp 5 Marta Easy (9)
Roger Pettersson (Bengt Petersson)
Lopp 6 Draft One (2)
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 8 Moon's Oki Doki (1)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 9 Prestige V.G. (3)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Åby 28:e april 2018
Lopp 4 Acolyte Hanover* (US) (4)
Elinor Pettersson (Lennart Svensson)
Vaggeryd 29:e april 2018
Lopp 1 Shyvana (1)
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 1 Carlossatisfaction (6)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Stora Hökhult (1)
Kevin Oscarsson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 2 Speedy Desideria (7)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 3 Symphonic Irja (7)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 4 Ceylon Dream (7)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 5 Conway Streamline (1)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 6 Worth a Lot (1)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 6 Lady Isabell (7)
Stefan Söderkvist (Sara Brodin)
Lopp 7 Crispi's Memory (1)
Preben Sövik (Lars-Göran Johansson)
Lopp 7 Kiara Sånna (4)
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Wiss Zornita (8)
Joakim Granlund (Lennart Svensson)
Lopp 8 National Day (2)
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 9 Okobaloz (1)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 9 Quantum Tanqueray (5)
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Lopp 10 Baja Rosa Akema (3)
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 10 Rydens Limoncello (4)
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Lopp 11 Picasso Tilly (2)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 11 Joy for Us (7)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Mantorp 30:e april 2018
Lopp 2 Speedy Patricia (1)
Emelie Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 2 Jägermeister Akema (8)
Jenny Brunzell (Claes Svensson)
Lopp 3 Only Teardrops (6)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 4 Felix V.M. (9)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 5 Al's Sugarstar (3)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 5 Conrads Gerd (11)
Henrik Johansson (Sandra Seiholm)
Lopp 8 Elle Joli (6)
Henrik Johansson (Jonathan Blomqvist)
Resultat
Örebro 22:e april 2018
Lopp 5 Whisky Akema, 1:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Vaggeryd 21:e april 2018
Lopp 1 Symphonic Lincoln, 2:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 2 Okobaloz, 4:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 2 Cote d'Azur, oplac.
Henriette Larsen (Fredrik Larsson)
Lopp 2 Crispi's Memory, 3:a
David Källgren (Lars-Göran Johansson)
Lopp 2 Quantum Tic Tac
Jessica Flodin (Lennart Svensson)
Lopp 2 Yoda Brick, 7:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 4 Ekebo Lover, 5:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 5 Conrads Gerd, oplac.
Niclas Benzon (Sandra Seiholm)
Lopp 5 Prestige V.G., 4:a
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 6 Lindsey Sånna, 3:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Ellami Pride, d
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 7 Olga Utca, 7:a
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 7 Stora Hökhult, 6:a
Henrik Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 7 Minttu Akema, 5:a
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 8 Golden Kick Back, 3:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 8 Quantum Amaretto, oplac.
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 8 Sure Broline, 7:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Ava Å., 2:a
Joel Uhrberg (Jannike Almsgård)
Lopp 9 Mint Sånna, 4:a
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Worth a Lot, 5:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Limus Effi, oplac.
Björn Blomander (Björn Blomander)
Kalmar 20:e april 2018
Lopp 4 Love for Life, 5:a
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 5 Herakles, 1:a
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 6 Camp Nou, oplac.
Oscar Ginman (Kent Knutsson)
Lopp 6 Go de Luxe, 4:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Axevalla 19:e april 2018
Lopp 1 Speedy Desideria, 6:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 3 Only Teardrops, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 6 Ceylon Dream, 4:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 7 Woop'sididitagain, oplac.
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 8 Asterix Hornline, 4:a
Mikael J Andersson (Peter Johansson)
Lopp 9 Conway Streamline, 2:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 19:e april 2018
Lopp 2 Wiss Zornita, 4:a
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Solvalla 18:e april 2018
Lopp 5 Lindsey Sånna, 5:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Åby 18:e april 2018
Lopp 9 Kiara Sånna, 3:a
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Google, 6:a
Thomas Uhrberg (Bernt Liljegren)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se