Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Carl Johan Jepson - Kuskchampion 2018

Carl Johan Jepson blev årets bancampion!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-09-23

Carl Johan Jepson blev banchampion i år - Dolan Spring och Stefan Söderkvist blev Smålandsmästare!

Smålandsmästaren Dolan Spring
Smålansmästaren Monté - Robin Hood
Lilla Smålandsmästaren - Mormors crepes
Vikings Topline
The Muffin Man
Foto: mva
Navy Blue
Automower
Ritz Guiness
Bransbys Juke Box

Det var fortfarande öppet om vem som skulle bli banchampion när dagen startade men efter lopp 4 stod det klart att Carl Johan Jepson är årets champion på Vaggeryd!

Dagen inleddes med Anders Svanstedt och Viking Topline och i lopp 2 var det riktigt tätt i mål mellan The Muffin Man och Floats Cesna. Målfotot visade dock att The Muffin Man hade nosen först och Johan Untersteiner körde åt Peter Arnqvist.

I lopp 3 som var ett stolopp byggde Mimmi Elfstrands Navy Blue ett snyggt staket när hon tog femte raka, André Eklundh körde.

Sen var det dags för årets upplaga av Smålandsmästaren och det blev en fartfylld historia. Till slut visade sig Dolan Spring vara starkast och segrade med god marginal. Stefan Söderkvist satt i sulkyn och det är Helena Burman som tränar.

I amatörloppet fick vi se en halv hemmaseger, Henrik Johansson, Vaggerydskusk, ledde från start till mål med Sten-Inge Frimans häst Automower.

I Smålandsmästren Monté lät sig inte Robin Hood infågas, utan var först i mål med Iina Aho i sadeln, Mats Olsson tränar.

I lopp 7 svarde Ritz Guiness med Martin Malmqvist för en imponerande insats och vann med 6 längder, Emma E Johansson tränar.

Därefter var det dags för Niclas Stenquist att styra Bransbys Juke Box till seger i lopp 8. Bo Hellkvist står för träningen där.

Dagen avslutades med en glad Julien Fontaine som vann årets sista lopp, och det var med My Victoria, tränad av Jessica Åhs

Vi körde ju också ett ponnylopp idag, Lilla Smålandsmästaren för B-ponny. Där var det Julia Jacobsson som segrade med Mormors Crépes, Det var ekipagets 7e seger i år på 11 starter - imponerande!

V4an gav 909kr och V5an 4.914kr

Jönköping-Vaggeryds Travsällskap tackar för året och hoppas på många fina tävlingar även nästa år!

 

Resultat championligan»

Resultat Ponnylopp»

Resultat Svensk Travsport»

 

 

Dela artikeln:
2019-05-20 18:57:52

Hemmaseger till Olga och Sara!

VAGGERYDSTRAVET Sara Brodin tog en hemmaseger med sin häst Olga Utca och dubbelseger till Peter Untersteiner!

2019-05-19

Dags igen för söndagstrav - 19 maj

VAGGERYDSTRAVET Välkommen på trav - fri entré, gratis program - Första start kl 14:00 - Välkommen!

2019-05-18

Nu önskar vi lycka till igen!

VAGGERYDSTRAVET RESULTAT: Snabb öppning och Speedy fick tyvärr en galopp och slutade oplacerad.

2019-05-05 16:28:46

Dubbelt Bergh m.fl.!

VAGGERYDSTRAVET I dag var det de erfarna kuskarnas dag, dubbel till Robert Bergh, Kim Eriksson och Peter Untersteiner!

2019-04-30 17:16:54

Eftermiddagstrav på söndag 5 maj

VAGGERYDSTRAVET Välkommen på trav - fri entré, gratis program - Första start kl 14:00 - Välkommen!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Tisdag 4:e Juni
Första start: 18:30
Hemmahästar
till start
Åby 22:e maj 2019
Lopp 2 TETON YORK (2)
Andersson Julia (Hellstedt Jan)
Lopp 5 PELL INN (4)
Ingves Peter (Widegren Göran)
Lopp 9 KIARA SÅNNA (6)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Örebro 22:e maj 2019
Lopp 3 FAJM COMPOSITE (6)
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Lopp 6 LINDA SÅNNA (8)
Ohlsson Ulf (Hellstedt Jan)
Lopp 7 WHISKY AKEMA (3)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Axevalla 23:e maj 2019
Lopp 1 FRANCKS COOPER (4)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 1 PARFYM ALO (12)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 2 CONWAY STREAMLINE (1)
Adolfsson Sofia (Svensson Claes)
Lopp 6 FELIX V.M. (1)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 10 FRANCKS GIDJON (4)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 11 CALVADOS AKEMA (3)
Johansson Henrik (Nilsson Ingemar)
Kalmar 23:e maj 2019
Lopp 9 CHIP DREAM (5)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Solvalla 24:e maj 2019
Lopp 2 JETSTREAM RAPIDA (1)
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 7 M.B.S.PRETTY GIRL (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 GOLDEN GUARD (7)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Solvalla 25:e maj 2019
Lopp 6 WORTH A LOT (1)
Söderkvist Stefan (Luperini Fausto)
Halmstad 27:e maj 2019
Lopp 5 LIMUS EFFI (6)
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lindesberg 27:e maj 2019
Lopp 8 EAJA COMPOSITE (10)
Nimczyk Michael (Hellstedt Jan)
Resultat
Jägersro 21:e maj 2019
Lopp 9 KIRBY SÅNNA, oplac.
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 9 WISS ZORNITA, oplac.
Ericsson Sofie (Svensson Lennart)
Mantorp 20:e maj 2019
Lopp 1 FLEUR DE MALTE (MT), oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 2 ELLE VILD, d
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 7 SYMPHONIC LINCOLN, oplac.
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 8 JOY FOR US, oplac.
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 8 PICASSO TILLY, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 NEO SÅNNA, oplac.
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 11 HULTS INGELA, d
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 11 LYSSUM, 5:a
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 11 LADY ISABELL, 7:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 13 CHEAP THRILLS, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Vaggeryd 19:e maj 2019
Lopp 1 FRANCKS DE SOTO, 5:a
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 1 LISTAS ICE GLIDE, 7:a
Hollsten Henrik (Berg Björn)
Lopp 2 VÄSTERBO QUADRIGA, oplac.
Andersson Moa (Andersson Christer)
Lopp 2 DABKAS RAINBOWDASH, 6:a
Luperini Fausto (Gustafsson Rolf)
Lopp 3 PUKETORP TINALINA, oplac.
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 4 CRISPI'S MEMORY, oplac.
Luperini Fausto (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 BAJA ROSA AKEMA, oplac.
Bardun Jonathan (Hjelmrin Johnny)
Lopp 4 AOWA L.G., 4:a
Persson Stefan (Brostorp Johanna)
Lopp 4 OKOBALOZ, 7:a
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 5 DWIGHT GARBO
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 5 TURBOLENNA, 6:a
Luperini Fausto (Bolin Andersson Ann)
Lopp 6 OLGA UTCA, 1:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 7 LIMUS EFFI, oplac.
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 9 TETON YORK, 3:a
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Lopp 9 FINGERSPRINT, 5:a
Hollsten Henrik (Berg Björn)
Lopp 13 WISS XANTOS, oplac.
Almsgård Julia (Lindvall Marie)
Gävle 18:e maj 2019
Lopp 10 SPEEDY FOXY VICANE, oplac.
Eriksson Kim (Källgren David)
Kalmar 17:e maj 2019
Lopp 2 DREAM IN MATCHTOWN, 3:a
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 8 PIM PIM JOLI, oplac.
Johansson Henrik (Blomqvist Jonathan)
Åby 16:e maj 2019
Lopp 5 EKEBO CAF, d
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 8 OVERLORD, 5:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se