Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Tova Bengtsson, segrare i Dubbelkampen!

Dubbelseger i Dubbelkampen!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-07-01

Tova Bengtsson var totalt överlägsen i Dubbelkampen, segrade i både sulkyloppet och i montéloppet - Grattis!

Amelia
Fashion Fine Wine
Sotfire
Sinister Face
Bring Me Happy
Alva K.
Jessica Highness
Gloriant Silas

Det blev en skön solig (men så småningom också lite kylig) kväll på Vaggerydstravet, i skuggan av såväl V75 på Färjestad som Fotbolls-VM. 

Kvällens huvudnummer var förståss Dubbelkampen, två lopp för inbjudna montéryttare som både rider och kör. Överlägsen segrare var Tova Bengtsson som först körde Sotfire till seger i sulkyloppet. Sotfire tränas av Sven Gustavsson och det var Tovas första seger i sulky. Som ryttare är Tova betydligt mer segervan och hon gjorde inga misstag med Jessica Higness i montéloppet utan vann med säker marginal. Tränar gör Lars Brindeborg.

Därmed tog Tova hem den sammanlagda segern i Dubbelkampen och fick ta emot både bonus och en inteckning i det nyinstiftade vandringspriset.

Tvåa blev Jenny Brunzell med en andraplats och en sjätteplats och trea blev Jessica Flodin som också hade en andraplacering som bäst.

Ytterligare två dubbelsegrare fick vi se, först ut var det Stefan Persson som segrade i första loppet med Johan Untersteiners Amelia och med sin egen Bring Me Happy i lopp 5. Sen var det Sebastian M Nilsson som sergrade i både lopp 2 och 3. Hästarna hette Fashion Fine Wine och Sinister Face, båda tränas av Lars I Nilsson.

Fredrik Person tog årets femte seger på Vaggeryd i lopp 8 med Gloriant Silas och ligger därmed etta i championligan! 

Svend Dyhrberg körde Henning Leonhardts Alva K. till seger i lopp 7 och kvällen avslutades med William Ekberg och Flirt Fortuna (Admir Zukanovic tränar)

För de två system som hittade alla sex vinnare på V65 gav det fina 339.850 kr

Välkommen åter till nästa tävlingsdag söndagen 15 juli kl 14:00

 

Resultat Svensk Travsport»

 

 

Dela artikeln:
2018-11-11 16:00:02

Hon gjorde det igen!

VAGGERYDSTRAVET Speedy Foxy Vicane tog andra raka V75-segern på Eskilstuna -Grattis!

2018-11-07 15:15:00

Tävlingsdagarna för 2019 är klara

VAGGERYDSTRAVET 2019 kör vi 13 tävlingsdagar och börjar säsongen 13 april! 

2018-11-07 09:26:41

V75-seger till Speedy Foxy Vicane

VAGGERYDSTRAVET Efter en sylvass avslutning var Foxy först över mållinjen på V75 på Romme i lördags - Grattis!

2018-10-30

Höstmöte 2018

VAGGERYDSTRAVET Välkommen på höstmöte för Jönköping-Vaggeryds Travsällskap - Onsdagen 14 november kl 18:00

2018-10-10

Inbjudan banträff

VAGGERYDSTRAVET För dig som tränar på banan eller är allmänt intresserad - Måndagen 15 oktober kl 18:00 i Stallcaféterian

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 13:e April
Första start: 11:10
Hemmahästar
till start
Axevalla 13:e november 2018
Lopp 9 Mint Sånna (9)
Jan Hellstedt (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Woop'sididitagain (10)
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 9 Linda Sånna (12)
Fredrik Larsson (Jan Hellstedt)
Åby 15:e november 2018
Lopp 2 Cheraton (3)
Peter Ingves (Nathalie Engman)
Lopp 5 Al's Sugarstar (10)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 16:e november 2018
Lopp 2 Calvados Akema (12)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 7 Cleo de Castella (6)
David Källgren (David Källgren)
Kalmar 16:e november 2018
Lopp 1 Västerbo Quadriga (5)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 3 Prestige V.G. (8)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 6 Go de Luxe (4)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Örebro 17:e november 2018
Lopp 2 Golden Guard (4)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 3 Hults Ingela (12)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 9 Joy for Us (6)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Färjestad 18:e november 2018
Lopp 8 Baja Rosa Akema (13)
Morgan Ivarsson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 9 Felix V.M. (11)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Halmstad 19:e november 2018
Lopp 1 Okobaloz (5)
Anton Knutsson (Ronny Pettersson)
Lopp 2 Quitebeauty (4)
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 4 Asterix Hornline (11)
Peter Untersteiner (Peter Johansson)
Lopp 5 Darius Dante (8)
Sören Boel (Erland Sjöö)
Lopp 6 Dabkas Rainbowdash (4)
Anton Knutsson (Rolf Gustafsson)
Lopp 8 Turbolenna (9)
Sören Boel (Ann Bolin Andersson)
Resultat
Axevalla 13:e november 2018
Lopp 1 Ekebo Easy, 4:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 1 Chip Dream, 8:a
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 2 Wiss Zornita, 7:a
Jessica Flodin (Lennart Svensson)
Lopp 5 Kirby Sånna, 3:a
Roger Pettersson (Jan Hellstedt)
Lopp 5 Day Composite, 2:a
Jan Hellstedt (Jan Hellstedt)
Jägersro 13:e november 2018
Lopp 5 Natosi Goj, 4:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Halmstad 12:e november 2018
Lopp 2 Vivaldi, 7:a
Veijo Heiskanen (Åsa Brose)
Lopp 2 Francks de Soto, d
Moa Andersson (Hans Franck)
Lopp 5 Moons Blåljus, 3:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 5 Francks Gidjon, 8:a
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 7 Overlord, 1:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Mantorp 12:e november 2018
Lopp 2 Cash Alo, oplac.
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Lopp 3 Picasso Tilly
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 5 Symphonic Lincoln, 4:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 6 Pim Pim Joli, 5:a
Henrik Johansson (Jonathan Blomqvist)
Lopp 6 Dance Streamline, 3:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 7 Carrotlover, 2:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 8 Easy Copi, 7:a
Mats Börjesson (Åsa Brose)
Lopp 9 Marta Easy, 7:a
Claes Svensson (Bengt Petersson)
Eskilstuna 11:e november 2018
Lopp 2 Kiara Sånna, 4:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Eskilstuna 10:e november 2018
Lopp 5 Conway Streamline, 7:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 11 Speedy Foxy Vicane, 1:a
Kim Eriksson (David Källgren)
Lopp 11 Whisky Akema, 5:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Kalmar 10:e november 2018
Lopp 7 Draft One, 3:a
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Åby 10:e november 2018
Lopp 6 Ekebo Caf, 2:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 9 Okobaloz, 3:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Axevalla 8:e november 2018
Lopp 2 Sure Broline, oplac.
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 8 Golden Kick Back, 6:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Åby 7:e november 2018
Lopp 1 M.B.S.Pretty Girl, 2:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 4 Hjälmstorps Rune, 7:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 4 Aowa L.G., 3:a
Stefan Persson (Johanna Brostorp)
Lopp 6 Joy for Us, oplac.
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se