Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Fredagen 13 april är rundbanan stängd!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-04-06 16:26

Banan är helt stäng hela dagen för justering, nytt grus och nya banmarkeringar - rakbanan är öppen!

Vintern börjar äntligen ge med sig och i dag fick vi vattna banan för första gången. 

På fredag 13 april kommer banan att få nytt material, det ska hyvlas och justeras och nya banmarkeringar ska i. 

Förhoppningsvis blir allt färdigt på fredagen, men vi lämnar en liten reservation för att det kan vara stängt även lördag morgon/förmiddag.

Så om grindarna är stängda är det inte tillåtet att köra på banan.

Rakbana är öppen för träning som vanligt

Dela artikeln:
2018-11-28 10:17:19

Grattis igen, Speedy Foxy Vicane!

VAGGERYDSTRAVET Årets tredje V75-seger kom på Jägersro 1 dec - Grattis!

2018-11-28

Nu kör vi igen på V75!

VAGGERYDSTRAVET På lördag 1 dec startar Olga Utca och Speedy Foxy Vicane på V75 på Jägersro - Lycka till!

2018-11-23 09:57:03

Tre Vaggerydshästar på V75 i helgen

VAGGERYDSTRAVET Speedy Foxy Vicane och Olga Utca startar i Solvallas V75-finaler på lördag och Natosi Goj på Örebro på söndag - Lycka till David, Sara och Jan!

2018-11-16

Björn Andersson in memorian

VAGGERYDSTRAVET Under höstmötet den 14 november nåddes vi av beskedet att Björn Andersson avlidit efter en tids sjukdom

2018-11-12 15:15:00

Tävlingsdagarna för 2019 är klara

VAGGERYDSTRAVET 2019 kör vi 13 tävlingsdagar och börjar säsongen 13 april! 

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 13:e April
Första start: 11:10
Hemmahästar
till start
Axevalla 11:e december 2018
Lopp 1 Hults Ingela (2)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Jardin (2)
Peter Untersteiner (Lars-Göran Johansson)
Lopp 3 Jaffa Maxim (8)
Mikael J Andersson (Anders Berglund)
Lopp 5 Baja Rosa Akema (10)
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 7 Dance Streamline (5)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 8 Crispi's Memory (10)
Anton Knutsson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 9 Cheraton (3)
Sofia Adolfsson (Nathalie Engman)
Lopp 9 Carlossatisfaction (4)
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Jägersro 12:e december 2018
Lopp 8 Speedy Foxy Vicane (10)
Kim Eriksson (David Källgren)
Mantorp 13:e december 2018
Lopp 1 Joy for Us (1)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 3 Golden Kick Back (1)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 4 Okobaloz (7)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 4 Staro Juventus (13)
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Lopp 5 Talija Bi (IT) (13)
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Lopp 6 Lyssum (4)
Henrik Johansson (Claes Svensson)
Lopp 9 Quitebeauty (2)
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Åby 13:e december 2018
Lopp 1 Francks Cooper (5)
Carl Johan Jepson (Hans Franck)
Lopp 1 Easy Copi (7)
Peter Untersteiner (Åsa Brose)
Lopp 3 Francks Gidjon (7)
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 3 Woop'sididitagain (11)
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 4 Rydens Limoncello (6)
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Lopp 5 Rydens Molly (1)
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Lopp 6 Conway Streamline (10)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 8 Neo Sånna (7)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Eskilstuna 17:e december 2018
Lopp 7 Day Composite (3)
Per Lennartsson (Jan Hellstedt)
Kalmar 17:e december 2018
Lopp 1 Moon's Oki Doki (1)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 1 Go de Luxe (4)
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 4 Symphonic Lincoln (5)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Resultat
Färjestad 10:e december 2018
Lopp 3 Mint Sånna, oplac.
Fredrik Larsson (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Speedy Jay Vicane, oplac.
Kim Eriksson (David Källgren)
Lopp 9 Ready K.K.Hall, d
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Halmstad 10:e december 2018
Lopp 8 Darius Dante, 6:a
Peter Untersteiner (Erland Sjöö)
Eskilstuna 8:e december 2018
Lopp 5 Billy Boy Brizard, 2:a
Emilia Leo (Claes Svensson)
Lopp 6 Cash Alo, 1:a
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Kalmar 7:e december 2018
Lopp 6 Kirby Sånna, oplac.
Stefan Carlsson (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Moon's Oki Doki, 5:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 10 Marta Easy, 8:a
Christoffer Eriksson (Bengt Petersson)
Örebro 7:e december 2018
Lopp 1 Pim Pim Joli, 2:a
Kaj Widell (Jonathan Blomqvist)
Axevalla 6:e december 2018
Lopp 2 Moons Blåljus
Emelie Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 5 Kiara Sånna, 4:a
Jan Hellstedt (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Love for Life, oplac.
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Åby 5:e december 2018
Lopp 4 Eaja Composite, 5:a
Peter Ingves (Jan Hellstedt)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se