Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Whisky Akema och Claes Svensson

Hemmaseger idag för Claes Svensson

VAGGERYDSTRAVET - 2020-07-22 18:15

Wihsky Akema segrade idag, Claes tog ytterligare en kuskseger -Grattis!

Åskan rullade runt och de mörka molnen tornade upp sig idag på breddloppsdagen i Vaggeryd. Men som tur var klarade vi oss från både regn och andra bekymmer idag.

En hemmaseger för Claes Svenssons WHISKY AKEMA i lopp 7 och en kuskseger dessutom för Claes i lopp 1 med Jan Björkqvists GITANE D'INVERNE

Resultat

Lopp 1 GITANE D'INVERNE, körd av Claes Svensson och tränad av Jan Björkqvist

Lopp 2 ZABRINO, körd av Douglas Wieselgren och tränad av Stefan Wieselgren

Lopp 3 ACREDULA R.L. (IT), körd och tränad av Carlos Söderström 

Lopp 4  SPRINGSTEENA, körd av William Ekberg och tränad av Magnus Dahlén 

Lopp 5 MAJOR TALLMADGE, körd och tränad av Marcus Lindgren 

Lopp 6 ROB DYRDEK, körd av Jakob Smith Jakob och tränad av Rickard Svanstedt 

Lopp 7 WHISKY AKEMA, körd och tränad av Claes Svensson

Lopp 8 KING SIR RAYMOND, körd av Jens Laursen och tränad av Victoria Hagström 

Lopp 9 DAVICI, riden av Anna Ekholm och tränad av Sofia Aronsson

Lopp 10 NINIA'S BOY, körd av Gustav Johansson och tränad av Christoffer Eriksson

 

Resultat travsport.se

 

Nästa tävlingsdag 2 augusti 

Dela artikeln:
2020-08-02 14:06:11

Resultat söndagens trav

VAGGERYDSTRAVET Peter Arnqvist, körde en segrare och tränade en annan idag - Grattis!

2020-07-28 15:56:14

Tävlingar på söndag 2 augusti

VAGGERYDSTRAVET Första start kl 13:45 - Tyvärr utan publik

2020-07-27 10:25:20

Resultat från ponnytravet 25 juli

PONNYTRAV Härligt att få välkomna ponnytravarna och kuskarna igen! 

2020-07-22 11:51:38

Ponnytävlingar 25 juli

PONNYTRAV Första start kl 12:00 - ingen publik är tillåten

2020-07-19 08:58:40

Lycka till Olga Utca

VAGGERYDSTRAVET Olga startar i STL på Axevalla

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Tisdag 18:e Augusti
Första start: 12:20
Hemmahästar
till start
Mantorp 5:e augusti 2020
Lopp 8 BRAVO SANTANA (8)
Persson Stefan (Johansson Peter)
Åby 6:e augusti 2020
Lopp 4 WISS ZORNITA (1)
Andersson Mikael J (Svensson Lennart)
Lopp 4 TETON SWEET LINDY (3)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 6 WORTH A LOT (5)
Knutsson Anton (Luperini Fausto)
Lopp 9 MOONS LILLE OLLE (3)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 9 TETON NIKKIS MAN (8)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 10 OKOBALOZ (4)
Petersson Rune (Pettersson Ronny)
Lopp 10 WISS VERY NICE (10)
Törnberg Ann-Charlotte (Törnberg Ann-Charlotte)
Kalmar 7:e augusti 2020
Lopp 4 DRAFT ONE (1)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 5 MOON'S OKI DOKI (1)
Knutsson Emelie (Knutsson Kent)
Lopp 9 A MATTER OF TIME (4)
Blomander Björn (Blomander Björn)
Resultat
Vaggeryd 2:e augusti 2020
Lopp 2 SIMSON SAAR, d
Rosleff Victor (Berglund Anders)
Lopp 3 OLYMPIC BLUE CHIP (US), 4:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 4 OLGA UTCA, 4:a
Persson Stefan (Brodin Sara)
Lopp 4 UFO JET (IT), 7:a
Källgren David (Källgren David)
Lopp 5 MINT SÅNNA, oplac.
Ivehag Josefine (Hellstedt Jan)
Lopp 6 SYMPHONIC IDA, d
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 7 PIM PIM JOLI, oplac.
Eklundh André (Blomqvist Jonathan)
Lopp 7 EASY COPI, oplac.
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 8 MADURAI, oplac.
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 13 HOBBIT COMPOSITE, oplac.
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 13 VERDETTO R.L. (IT), oplac.
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Halmstad 1:a augusti 2020
Lopp 6 COCOA CAKE (FI), oplac.
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 6 MAKE IT SPLIT, 5:a
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 8 BAJA ROSA AKEMA, oplac.
Bardun Jonathan (Hjelmrin Johnny)
Jägersro 1:a augusti 2020
Lopp 3 HERAKLES, 5:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 5 CHIP DREAM, 4:a
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 9 QUANTUM TIC TAC, 6:a
Törnberg Ann-Charlotte (Törnberg Ann-Charlotte)
Åby 30:e juli 2020
Lopp 6 GOLDEN GUARD, 5:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 8 TETON SWEET LINDY, oplac.
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 9 THAT'S IT, 3:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 10 TETON NIKKIS MAN, 5:a
Jepson Carl Johan (Hellstedt Jan)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se