Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Lite info om rutiner

VAGGERYDSTRAVET - 2018-07-09 20:24

Angående boxar, träningstider, tävlingar och boxrengörning

Under tävlingssäsongen från mitten på april till mitten av september (alltså knappa 5 månader) ska i stort sett hela anläggningen på 135 boxar användas till 16 tillfällen. Det innebär att 135 boxar ska tömmas, skrubbas, spånas, desinficeras och plomberas ungefär var 10 dag.

Vi hoppas de flesta inser att detta inte går att sköta manuellt med skottkärra och skyffel… Därför har vi en kille som tömmer boxarna med traktor och därefter gör vi själva resten, alltså skrubbar, spånar, desinficerar och plomberar.

Vi försöker planera så att det ska inskränka så lite som möjligt på träningstillfällen och att man ska kunna stå i sin egen box.

Men personalen måste ju också få arbeta så rationellt som möjligt och ha lite framförhållning då det är andra saker som också ska göras inför tävlingarna. Vi försöker också informera på hemsidan och Facebook om vad som gäller inför varje tävling.

Så vi som jobbar här och sliter med detta tunga jobbet i hettan hoppas på lite förståelse, även om vi gör fel ibland och ställer till det för någon!

 

• Så, om ”din” box är tömd men inte stängd och plomberad – varsågod och använd, hämta lite spån och lägg in. Eller använd en box E-stallet, vi försöker lämna dem till sist.

• Om ”din” box är plomberad – varsågod och använd en annan box, ofta lämnar vi E-stallet till sist.

• Om alla boxar på anläggningen är plomberade – för det mesta går det bra att träna ändå, du kan sela ut i en duschspilta eller stallgång (gör bara rent efter dig)

När det är tävlingar som infaller på ordinarie dagar med banskötsel så försöker vi kompensera detta bortfall av träningstillfällen så mycket det går med extra öppet.

Så läs i kalendern vad som gäller och välkommen!

 

 

Dela artikeln:
2018-11-11 16:00:02

Hon gjorde det igen!

VAGGERYDSTRAVET Speedy Foxy Vicane tog andra raka V75-segern på Eskilstuna -Grattis!

2018-11-07 15:15:00

Tävlingsdagarna för 2019 är klara

VAGGERYDSTRAVET 2019 kör vi 13 tävlingsdagar och börjar säsongen 13 april! 

2018-11-07 09:26:41

V75-seger till Speedy Foxy Vicane

VAGGERYDSTRAVET Efter en sylvass avslutning var Foxy först över mållinjen på V75 på Romme i lördags - Grattis!

2018-10-30

Höstmöte 2018

VAGGERYDSTRAVET Välkommen på höstmöte för Jönköping-Vaggeryds Travsällskap - Onsdagen 14 november kl 18:00

2018-10-10

Inbjudan banträff

VAGGERYDSTRAVET För dig som tränar på banan eller är allmänt intresserad - Måndagen 15 oktober kl 18:00 i Stallcaféterian

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 13:e April
Första start: 11:10
Hemmahästar
till start
Axevalla 13:e november 2018
Lopp 9 Mint Sånna (9)
Jan Hellstedt (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Woop'sididitagain (10)
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 9 Linda Sånna (12)
Fredrik Larsson (Jan Hellstedt)
Åby 15:e november 2018
Lopp 2 Cheraton (3)
Peter Ingves (Nathalie Engman)
Lopp 5 Al's Sugarstar (10)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 16:e november 2018
Lopp 2 Calvados Akema (12)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 7 Cleo de Castella (6)
David Källgren (David Källgren)
Kalmar 16:e november 2018
Lopp 1 Västerbo Quadriga (5)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 3 Prestige V.G. (8)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 6 Go de Luxe (4)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Örebro 17:e november 2018
Lopp 2 Golden Guard (4)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 3 Hults Ingela (12)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 9 Joy for Us (6)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Färjestad 18:e november 2018
Lopp 8 Baja Rosa Akema (13)
Morgan Ivarsson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 9 Felix V.M. (11)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Halmstad 19:e november 2018
Lopp 1 Okobaloz (5)
Anton Knutsson (Ronny Pettersson)
Lopp 2 Quitebeauty (4)
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 4 Asterix Hornline (11)
Peter Untersteiner (Peter Johansson)
Lopp 5 Darius Dante (8)
Sören Boel (Erland Sjöö)
Lopp 6 Dabkas Rainbowdash (4)
Anton Knutsson (Rolf Gustafsson)
Lopp 8 Turbolenna (9)
Sören Boel (Ann Bolin Andersson)
Resultat
Axevalla 13:e november 2018
Lopp 1 Ekebo Easy, 4:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 1 Chip Dream, 8:a
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 2 Wiss Zornita, 7:a
Jessica Flodin (Lennart Svensson)
Lopp 5 Kirby Sånna, 3:a
Roger Pettersson (Jan Hellstedt)
Lopp 5 Day Composite, 2:a
Jan Hellstedt (Jan Hellstedt)
Jägersro 13:e november 2018
Lopp 5 Natosi Goj, 4:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Halmstad 12:e november 2018
Lopp 2 Vivaldi, 7:a
Veijo Heiskanen (Åsa Brose)
Lopp 2 Francks de Soto, d
Moa Andersson (Hans Franck)
Lopp 5 Moons Blåljus, 3:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 5 Francks Gidjon, 8:a
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 7 Overlord, 1:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Mantorp 12:e november 2018
Lopp 2 Cash Alo, oplac.
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Lopp 3 Picasso Tilly
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 5 Symphonic Lincoln, 4:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 6 Pim Pim Joli, 5:a
Henrik Johansson (Jonathan Blomqvist)
Lopp 6 Dance Streamline, 3:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 7 Carrotlover, 2:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 8 Easy Copi, 7:a
Mats Börjesson (Åsa Brose)
Lopp 9 Marta Easy, 7:a
Claes Svensson (Bengt Petersson)
Eskilstuna 11:e november 2018
Lopp 2 Kiara Sånna, 4:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Eskilstuna 10:e november 2018
Lopp 5 Conway Streamline, 7:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 11 Speedy Foxy Vicane, 1:a
Kim Eriksson (David Källgren)
Lopp 11 Whisky Akema, 5:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Kalmar 10:e november 2018
Lopp 7 Draft One, 3:a
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Åby 10:e november 2018
Lopp 6 Ekebo Caf, 2:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 9 Okobaloz, 3:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Axevalla 8:e november 2018
Lopp 2 Sure Broline, oplac.
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 8 Golden Kick Back, 6:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Åby 7:e november 2018
Lopp 1 M.B.S.Pretty Girl, 2:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 4 Hjälmstorps Rune, 7:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 4 Aowa L.G., 3:a
Stefan Persson (Johanna Brostorp)
Lopp 6 Joy for Us, oplac.
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se