Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Speedy Foxy Vicane blev årets häst även 2017!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-02-04

Grattis David Källgren och Speedy Foxy Vicane som tog hem flest priser på Travgalan- Årets häst, Årets amatörhäst och Årets amatörtränare!

Claes Svensson, årets kusk
Jan Hellstedt, årets tränare och Louise Pernsteiner, årets hästskötare
Henrik Johansson, Årets amatörkusk
Gertrud Liljegren, Årets Eldsjäl
Hilda Eskilsson, vinnare av Ponnyelitveckan
Ett troget gäng på Vaggeryds tävlingar
Baja Rosa Akemas tränare
Rene Jensen och Jan-Olof Mohlin

Hästgalan gick även i år av stapeln på Hotell Tre Liljor i Värnamo. För andra året i rad blev det Speedy Foxy Vicane som blev Årets häst. Speedy Foxy Vicane, tränas av David Källgren, som också blev Årets amatörtrönare

Årets tränare blev Jan Hellstedt och Anton Knutsson fick priset som årets ungdom. 

Claes Svensson blev Årets kusk, och Henrik Johansson var framgångsrikaste amatörkusk.

Vi tackade också avgående sportchefen Rene Jensen och hälsade ny sportchefen Jan-Olof Mohlin välkommen!

 

Vinnare för travåret 2017

Årets häst
Speedy Foxy Vicane, tränad av David Källgren

Årets 3-åring
Divino, tränad av Kent Knutsson
 
Årets 4-åring
Ready K.K.Hall, tränad av Jan Hellstedt
 
Årets montéhäst
Natosi Goj, tränad av Jan Hellstedt
 
Årets amatörhäst
Speedy Foxy Vicane, tränad av David Källgren
 
Årets kusk
Claes Svensson
 
Årets tränare
Jan Hellstedt
 
Årets amatörkusk
Henrik Johansson
 
Årets amatörtränare
David Källgren

Årets Ungdom
Anton Knutsson

Årets hästskötare
Louise Pernsteiner

Årets uppfödare
Stefan Johnsen (Speedy Foxy Vicane)

Årets ponnykusk
Moa Andersson

Tvåa i årets ponnyliga och Vaggeryds representant på KRAFFT PonnyElitVeckan 2018 och Juryns specialpris
Hilda Eskilsson
Hilda får även Juryns specialpris med en föraning om att vi kommer att se Hilda på många travgalor i framtiden - Grattis och lycka till!

Juryns specialpris
Personerna runt Baja Rosa Akema 
För bedriften att som liten amatör starta på V75 med fina resultat och klara pressen med TV-intervjuer och favoritskap!

Årets eldsjäl
Gertrud Liljegren
För att i alla år troget ställt upp och jobbat på tävlingsdagar och spridit värme och trivsel!

 

Dela artikeln:
2018-09-18 19:39:12

Säsongsavslutning med Smålandsmästaren

VAGGERYDSTRAVET Årets sista tävlingdag - nu avgörs championstriden, vem som blir Smålandsmästare, vem som vinner Smålandsmästaren Monté och flera andra spännade lopp - Första start kl 12:45 -  Välkommen!

2018-09-09 15:25:45

Resultat från söndagens tävlingar

VAGGERYDSTRAVET Mahjong vann Gösta Asplunds Minne och Kryddgården Muskot vann Mini Smålandsmästaren -Grattis!

2018-09-04 15:58:32

Trav på söndag 9 september

VAGGERYDSTRAVET Jepson, Untersteiner och de andra i toppen av ligan kommer hit för att kanske säkra championatet redan idag - Fint treårslopp i Gösta Asplunds minne - Välkomna!

2018-08-25 13:47:34

Prova på-dagar på travskolan

TRAVSKOLAN Kom och prova på hur det är att gå på travskola eller rida monté eller köra stor travhäst- löpande lördagar och söndagar under hösten - Välkommen!

2018-08-25 12:48:34

Resultat ponnytrav

PONNYTRAV En välfylld ponnydag med 14 lopp - Grattis alla segrere och tack till alla duktiga kuskar och ponnysar!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V4
Datum: Söndag 23:e September
Första start: 12:45
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Vaggeryd 23:e september 2018
Lopp 1 Breezer (2)
Roger Pettersson (Björn Trulsson)
Lopp 2 Käck Mi (3)
Claes Svensson (Helen Midler)
Lopp 2 Limus Effi (5)
Björn Blomander (Björn Blomander)
Lopp 3 Aowa L.G. (4)
Stefan Persson (Johanna Brostorp)
Lopp 3 Worth a Lot (9)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 5 Minttu Akema (7)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 6 Clay Composite (4)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Lindsey Sånna (6)
Stephanie J Werder (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Wiss Very Nice (11)
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 8 Cleo de Castella (5)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 8 Francks Cooper (7)
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 8 Francks de Soto (10)
Peter Ingves (Hans Franck)
Lopp 9 Golden Kick Back (1)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 9 Marta Easy (4)
Roger Pettersson (Bengt Petersson)
Lopp 9 Okobaloz (15)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Halmstad 24:e september 2018
Lopp 1 Quitebeauty (8)
Benny Christensen (Sandra Seiholm)
Lopp 2 Rydens Molly (2)
Hanna Lähdekorpi (Arne Rydén)
Lopp 4 Turbolenna (3)
Thomas Uhrberg (Ann Bolin Andersson)
Lopp 4 Symphonic Irja (7)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 4 Lady Isabell (12)
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 5 Speedy Jay Vicane (9)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 6 Natosi Goj (4)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Dream in Matchtown (8)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Lopp 7 Rydens Limoncello (2)
Hanna Lähdekorpi (Arne Rydén)
Lopp 7 Herakles (6)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 7 Niveau (9)
Emelie Knutsson (Rolf Gustafsson)
Axevalla 25:e september 2018
Lopp 2 Crispi's Memory (8)
Rickard Svanstedt (Lars-Göran Johansson)
Lopp 4 Jaffa Maxim (2)
Stefan Söderkvist (Anders Berglund)
Lopp 6 Vivaldi (6)
Carl Johan Jepson (Åsa Brose)
Åby 26:e september 2018
Lopp 7 Whisky Akema (8)
Sofia Adolfsson (Claes Svensson)
Lopp 8 Pim Pim Joli (9)
Henrik Johansson (Jonathan Blomqvist)
Resultat
Färjestad 22:e september 2018
Lopp 4 Olga Utca, 2:a
Kenneth Haugstad (Sara Brodin)
Jägersro 19:e september 2018
Lopp 6 Speedy Foxy Vicane, oplac.
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Axevalla 17:e september 2018
Lopp 1 Ekebo Easy, d
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 2 Puketorp Tinalina, 3:a
Linda Furåker (Jouni Petäjäjärvi)
Lopp 2 Wiss Zornita, 8:a
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 3 Ekebo Lover, 1:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 6 Crispi's Memory, 6:a
Anton Knutsson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 6 Wiss Very Nice, 7:a
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 8 Love for Life, 4:a
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 9 Woop'sididitagain, 8:a
Rune Petersson (Rune Petersson)
Solvalla 16:e september 2018
Lopp 3 Kiara Sånna, 2:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Årjäng 16:e september 2018
Lopp 6 Felix V.M., 5:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se