Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Välkommen till tävlingar på Vaggerydstravet 2019

FAKTA om banan

Banförkortning: Vg
Bankod för spel: 43
Längd: 1000 m
Bredd: 19,5 m (2140 m), 19,5 m (1640 m)
Upplopp: 200 m
Open stretch: Nej
Vinklad startbilsvinge: Nej

Tävlingsdagar 2019

28 april, första start 13:45

 

    Entré 60kr

    Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»

 


13 april, första start 11:10

 

    Fri entré, gratis program

   Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»

 


 

 

 

Välkomna till en ny säsong på Vaggerydstravet!

Vi kör igång den 13 april med en breddag. Vår största dag är kvällstravet onsdag den 12 juni då vi kör en tvåstjärning tävlingsdag med bl.a. vårt långlopp Smålandsstayern. 

Även söndagen 28 april har vi en större tävlingsdag då vi kör en enstjärning dag med start 14:35

Säsongen avslutas som vanligt med våra storlopp Smålandsmästaren och Smålandsmästaren monté den 22 september.

Här kan du läsa mer om vad stjärnorna betyder» (och varför inte tävlingsdagarna har namn som de brukar)

 

April

lördag 13, 11:10 Breddag

söndag 28, 13:45 *


Maj

söndag 5, 14:00

söndag 19, 14:00


Juni

tisdag 4, 18:30

onsdag 12, 18:30, SmålandsStayern **

onsdag 19, 15:00 Breddag

lördag 29, 18:30


Juli

torsdag 11, 12:20 Lunchtrav


Augusti

söndag 4, 14:00

måndag 19, 12:20 Lunchtrav


September

söndag 15, 11:10 Breddag

söndag 22, 12:45, SmålandsMästaren

 

Ponnytrav

Onsdag 31 juli, kvällstrav

Lördag 31 augusti

 

Hjärtligt välkommen 2019!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Söndag 28:e April
Första start: 13:45
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Kalmar 26:e april 2019
Lopp 1 PARFYM ALO (7)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 2 M.B.S.PRETTY GIRL (3)
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 3 PICASSO TILLY (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 MOONS BLÅLJUS (4)
Knutsson Emelie (Knutsson Kent)
Vaggeryd 28:e april 2019
Lopp 1 FLEUR DE MALTE (MT) (7)
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 1 FRANCKS DE SOTO (3)
Andersson Moa (Franck Hans)
Lopp 2 CARLOSSATISFACTION (3)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 4 LYSSUM (2)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 5 NEO SÅNNA (1)
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 5 OVERLORD (7)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 5 EKEBO CAF (8)
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 5 PELL INN (11)
Ingves Peter (Widegren Göran)
Lopp 6 RYDENS LIMONCELLO (3)
Larsen Henriette (Rydén Arne)
Lopp 6 JOY FOR US (4)
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 7 SYMPHONIC LINCOLN (3)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 8 CHIP DREAM (8)
Eriksson Kim (Svensson Lennart)
Lopp 10 OLGA UTCA (4)
Brodin Sara (Brodin Sara)
Halmstad 29:e april 2019
Lopp 1 DARIUS DANTE (3)
Johansson Håkan B (Sjöö Erland)
Lopp 4 WISS ZORNITA (7)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 6 CONWAY STREAMLINE (4)
Elias Marc (Svensson Claes)
Lopp 9 WHISKY AKEMA (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Mantorp 29:e april 2019
Lopp 2 OKOBALOZ (2)
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 2 HERAKLES (5)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 2 CRISPI'S MEMORY (10)
Karlstedt Ralf (Gustafsson Rolf)
Lopp 6 DREAM IN MATCHTOWN (1)
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 9 HULTS INGELA (1)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 10 GOLDEN GUARD (2)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Axevalla 30:e april 2019
Lopp 1 DABKAS RAINBOWDASH (1)
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 6 NIVEAU (12)
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Jägersro 30:e april 2019
Lopp 2 LEE SÅNNA (6)
Juul Steen (Hellstedt Jan)
Lopp 4 EAJA COMPOSITE (1)
Eriksson Christoffer (Hellstedt Jan)
Lopp 5 TALIJA BI (IT) (2)
Uhrberg Thomas (Svensson Lennart)
Lopp 6 SISTER STEPHANIE (1)
Uhrberg Thomas (Svensson Lennart)
Resultat
Åby 25:e april 2019
Lopp 10 QUITEBEAUTY, 2:a
Knutsson Anton (Seiholm Sandra)
Jägersro 24:e april 2019
Lopp 8 KIARA SÅNNA, 4:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 9 WORTH A LOT, 2:a
Söderkvist Stefan (Luperini Fausto)
Axevalla 23:e april 2019
Lopp 2 PUKETORP TINALINA, 1:a
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 2 QUANTUM TIC TAC, 8:a
Törnberg Ann-Charlotte (Svensson Lennart)
Lopp 5 AOWA L.G., 5:a
Smith Jakob (Brostorp Johanna)
Solvalla 23:e april 2019
Lopp 7 KIRBY SÅNNA, oplac.
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Lopp 8 LINDA SÅNNA, oplac.
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Halmstad 22:e april 2019
Lopp 6 ASTERIX HORNLINE, 2:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Romme 21:e april 2019
Lopp 7 SPEEDY FOXY VICANE, oplac.
Eriksson Kim (Källgren David)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se