Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
2014-12-18 09:44:17

Boka in 6 februari!

VAGGERYDSTRAVET Då är det dags att fira årets bästa hästar, tränare, ryttare och kuskar!

2014-12-18

Provlopp söndag 21 december

B-TRÄNARE Än så länge är rundbanan fin, så om vädret tillåter så kör vi provlopp på söndag!

2014-12-16 17:00:00

V75 på Åby

VAGGERYDSTRAVET Rolf Gustafsson startar Niveau på Åby på lördag och Peter Ingves kör-Lycka till!

2014-12-16

Påminnelse licensförnyelse!

VAGGERYDSTRAVET Detta måste du göra innan årsskiftet - annars upphör din licens!

2014-12-10 15:00:00

Välkomna på glögg och skinkmacka!

B-TRÄNARE På annandagen 26 december kl 12 i stallfiket!

2014-12-10

Öppettider under jul och nyår

VAGGERYDSTRAVET Här hittar du kansliets öppettider och vilka dagar det är banskötsel under vecka 52 och vecka 1 och även travshopens tider

2014-12-08

Höstmöte med glögg och prisregn

PONNYTRAV Emmeros Gloria blev årets A-ponny och hennes kusk Julia årets champion!

2014-12-02

Höstmöte ponnyklubben - påminnelse

PONNYTRAV Ponnytravklubben JVP har höstmöte kl 15 i stallcaféet - Välkomna på skinka och gröt!

2014-12-01

Vaggerydstravet gratulerar

VAGGERYDSTRAVET Här presenteras segrande hästar och kuskar från Vaggerydstravet tom 30 november!

2014-11-28

Valberedning inför årsmötet 2015

VAGGERYDSTRAVET Alla medlemmar är välkomna att kontakta valberedningen med förslag och synpunkter

2014-11-13

Tävlingsdagar 2015

VAGGERYDSTRAVET Det blir 11 tävlingsdagar nästa år - höjdpunkten är V86 den 24 juni!

2014-11-10

Påminnelse Höstmöte

VAGGERYDSTRAVET Välkommen 12 november kl 18:00 i cafeterian på travbanan

2014-11-05

Massagekurs -Inställd

TRAVSKOLAN Pga av för få anmälningar - Ev kommer ett nytt tillfälle i vår

2014-10-13

Årets klubbmästare!

B-TRÄNARE Grattis Lars-Göran, Julia, Malin, Olof  och Christer!

2014-10-10

Startlista Klubbmästerskap 2014

B-TRÄNARE Klubbmästerskap för B-tränarföreningen och Ponnyklubben söndagen 12 oktober kl 11:00 

2014-10-05

Upprustning av travbanan

VAGGERYDSTRAVET Inför tävlingssäsongen 2015 planeras ett antal större och mindre projekt - alla frivilliga insatser välkomnas!

2014-10-01

Inbjudan till Klubbmästerskap

B-TRÄNARE Söndagen den 12 oktober - sista anmälningsdag 9 oktober

2014-09-28

Fantastisk avslutning på årets ponnytravsäsong!

PONNYTRAV 100 ponny, 65 kuskar och 130 starter i skönt höstväder!

2014-09-24

Ponnytravtävling

PONNYTRAV Välkommen på söndag till årets sista ponnytravtävling - Första start kl 12.00

2014-09-23

Inbjudan till alla ungdomar!

VAGGERYDSTRAVET Vi välkomnar alla under 30 år till en intressant dag i framtidens anda - 26 oktober på Åby!

Hemmahästar
till start
Åby 20:e december 2014
Lopp 6 Niveau (11)
Peter Ingves (Rolf Gustafsson)
Lopp 13 Janita Loves You (4)
Johan Untersteiner (Lars-Göran Johansson)
Halmstad 23:e december 2014
Lopp 4 Elle Joli (14)
Stefan Söderkvist (Jonathan Blomqvist)
Lopp 7 Erro Neon (10)
Frank Nilsson (Erland Sjöö)
Lopp 8 Inara (DE) (9)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Åby 25:e december 2014
Lopp 3 Hökhults Rebecca (6)
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 4 Hökhults Leo (6)
Peter Untersteiner (Rolf Gustafsson)
Lopp 5 Svennes Neon (6)
Thomas Uhrberg (Erland Sjöö)
Lopp 9 Magic Wonder (8)
André Eklundh (Niclas Henriksson)
Kalmar 29:e december 2014
Lopp 1 Hero of War (4)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 1 Carrotlover (11)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 2 Jägermeister Akema (9)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 4 Eaudevie Akema (3)
Marie Nilsson (Claes Svensson)
Lopp 5 Breezer (1)
Roger Pettersson (Björn Trulsson)
Lopp 6 Kali (4)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 6 Magic Wonder (15)
Filip Lejon (Niclas Henriksson)
Lopp 8 Quarter of an Hour (9)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 9 Tyson A.P. (DK) (2)
Christoffer Eriksson (Kent Knutsson)
Lopp 9 Son of Tessie (3)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 9 Global Majesty (11)
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Resultat
Åby 20:e december 2014
Lopp 2 One Wish, 0:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 19:e december 2014
Lopp 1 Golden Kick Back, 6:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 3 National Day, 5:a
Paula Pettersson (Johnny Johansson)
Åby 18:e december 2014
Lopp 3 Rydens Gemma, 6:a
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 6 Palema Östervang (DK), 8:a
David Källgren (Åsa Brose)
Lopp 11 Rydens Figo
Rune Petersson (Rune Petersson)
Örebro 18:e december 2014
Lopp 6 G.R.Lupuz, 0:a
Björn Blomander (Björn Blomander)
Jägersro 17:e december 2014
Lopp 4 Lady Comet, 0:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 9 Quarter of an Hour, 0:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 16:e december 2014
Lopp 3 Maja Utca, 3:a
Stefan Söderkvist (Sara Brodin)
Lopp 4 Svennes Neon, 6:a
Thomas Dalborg (Erland Sjöö)
Lopp 7 Sweet Wilma, 5:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Halmstad 15:e december 2014
Lopp 1 Ekebo Lover, 0:a
Linda Allercrantz (Michael Karlsson)
Lopp 4 Tyson A.P. (DK), 4:a
Henriette Larsen (Kent Knutsson)
Lopp 9 Alice Tilia, 0:a
Linda Allercrantz (Rune Petersson)
Lopp 9 Prestige V.G., 0:a
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Kalmar 14:e december 2014
Lopp 7 Felix V.M., 2:a
Henrik Johansson (Boye Arvidsson)
Mantorp 13:e december 2014
Lopp 1 Holy Heart, 1:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Kalla Bob, 0:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 4 Eaudevie Akema, d
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 8 Sweet'n Sour Akema, d
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 10 Impression, d
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 12:e december 2014
Lopp 2 Bonica Hörda, 0:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 2 Alien Heartbreaker, 2:a
Stefan Söderkvist (David Källgren)
Lopp 6 Global Majesty, d
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 6 Inara (DE), 6:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 8 Kali, 7:a
André Eklundh (Claes Svensson)
Lopp 8 Chi Non Salta, 0:a
Henrik Johansson (Martina S Nilsson)
Lopp 9 National Day, 6:a
Henrik Johansson (Johnny Johansson)
Lopp 9 Chinook
David Källgren (Kent Knutsson)
Solvalla 12:e december 2014
Lopp 3 Magic Wonder, 6:a
Carl-Erik Lindblom (Niclas Henriksson)
Åby 10:e december 2014
Lopp 7 Coldplay Pellini, d
Håkan K Persson (Marina Fjellström)
Lopp 8 Niveau, 0:a
Sofie Ericsson (Rolf Gustafsson)
Lopp 9 Saari in Action, 6:a
Jörgen Sjunnesson (Anders Berglund)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme.
Vaggerydstravet © Copyright 2014 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se